KILIMANJARO

2024

Nastal čas naplánovat další ročník výstupu na nejvyšší horu Afriky a zároveň nejvyšší samostatně stojící horu na světě - Kilimanjaro 5.895m.

Výstup jsem absolvoval už dvakrát. Věřím, že dokážu předat přesné a relevantním informace a připravit vás na cestu tak, jak to nejlépe půjde. 

Veškeré detaily a náležitosti níže jsou tedy pro ty z vás, kteří již dříve projevili zájem o výstup nebo pro ty, které tato výzva teprve osloví.

Je možné, že závazných přihlášek se sejde více. Jelikož nechci z důvodu pohodlí a sounáležitosti party při výstupu tvořit příliš velké skupiny, bude-li přihlášených hodně, vytvořím skupiny 2.

Start první skupiny bude 5.2.2024. Pokud se naplní, vytvořím skupinu druhou. Její výstup bude začínat 18.2.2024. Nelze si termín vybírat. Naplňujeme primárně první skupinu a dle finálního počtu v den deadlinu přihlášek bude zřejmé, zda bude jedna skupina nebo dvě. První přihlášení budou v první a “převis” bude v té následující.

Termín 1 (BUDE POUZE JEDEN)

K 29/11/2023 je 7 závazně přihlášených a potvrzených účastníků.

5.2.2024 - 11.2.2024 (navazuje safari - 13.2-15.2.2024 - více o safari na konci textu).

Na úvod: 

Spousta lidí se mě ptá, jak je to náročné. Odpověď na tuhle otázku nemůže být příliš jednoznačná, neboť pro některé z účastníků dvou předchozích výprav to bylo relativně v pohodě, jiní si mákli. Na výstup se v evropských podmínkách nedá příliš připravit. Důvodem je zejména vysoká nadmořská výška Kilimanjara, která na každého může působit jinak, avšak posilovat svojí koncici a kardio, např. během nebo občasnou tůrou, určitě doporučuji. Od cca 4.000 mnm nebo 4.500 mnm je cítit, že tlak je nižší a někomu to může způsobovat různé drobné potíže…a nebo taky ne. Důležité je však vědět, že se nejedná o žádný technický výstup, ale jde ve své podstatě o vysokohorskou turistiku, kde člověk používá ruce jen na chůzi s hůlkami a veškerou výbavu mu nese parta nosičů. 

Jak to celé probíhá? 

První den výstupu je naplánován na 5.2.2024. Je proto nezbytné přiletět do Tanzánie (Kilimanjaro Int Airport - JRO) o dva dny před tímto datem, tedy 3.2.2024 kdykoliv během tohoto dne. Proč dva dny před? Někomu může let vycházet tak, že přiletí večer a vyrazit pak hned ráno by nemuselo být pohodlné a příjemné. Je nezbytná lehká aklimatizace a seznámení se s partou u piva. Zároveň se půjdeme podívat do města Arusha, abyste načerpali místní vibe. Nicméně ten hlavní důvod je ten, že kdyby se komukoliv zpozdil let nebo zavazadla s nezbytnou výbavou, má k dispozici právě tento jeden „gap“ den na vyřešení případného problému. 

Druhý den se všichni dobře vyspíme, zajedeme na společný oběd a podíváme se do města Arusha. Na večer je naplánovaný brífink a seznámení s vedoucími týmu a průvodci. Vy, kteří si objednáte nějakou extra výbavu (viz možnosti zapůjčení níže) jí právě v tomto bodě obdržíte. Zde se také uskuteční zbylá platba (o platbě níže). 

Třetí den ráno se vyráží autobusem na start treku. Cesta, kterou jsem zvolil se jmenuje Shira Route. Patří mezi ty jednodušší a vhodná pro dostatečnou aklimatizaci. Její délka v čase je 7 dní (od startovací brány po cílovou) - navíc je považována za tu nejvíc panoramatickou. V druhém dni se pak spojuje s trasou Lemosho. 

V den startu nás autobus vyveze do výšky cca 3.000 mnm. Zde probíhá setkání se zbytkem týmu, tedy s nosiči a kuchaři (průvodci už pojedou pravděpodobně s námi od hotelu). Nastává vážení všech zavazadel, které nosiči nesou. Každý nosič může nést maximálně 20kg. Poté se vyráží už přímo do prvního kempu. 

Den 1: Od startovní brány do kempu Shira 1. (jednoduchý den)

Den 2: Shira 1 -> Shira 2 (druhý jednoduchý den)

Den 3: Shira 2 -> Lava Tower -> Barranco Camp  (aklimatizační výstup na Lava Tower do výšky 4.700 mnm a odsud poté zase dolů do Barranco Campu - zatěžkávací den)

Den 4: Barranco Camp -> Katanga Camp (středně těžký den)

Den 5: Karanga Camp -> Barafu Camp 4.750 mnm (základní tábor, středně těžký den) 

Den 6* : Barafu Camp -> summit 5.895mnm -> Barafu Camp -> Mweka Camp cca 3.100 mnm (nejtěžší den - rozepsáno níže)

Den 7: Mweka Camp -> Mweka Gate 1.640 mnm (středně těžký den - sestupový)

*Den 6. je nejdelší a nejnáročnější den celé cesty. Začíná se cca o půlnoci (dle toho jak rozhodnou průvodci na základě zdatnosti členů týmu, které vypozorují po čas předchozích dní). Při druhé cestě rozdělili tým napůl s tím, že slabší polovina začala výstup cca o hodinu dříve, silnější je pak i s pozdějším startem v polovině výstupu došla a na vrchol došli společně. Cílem je dojít na vrchol kolem svítání, takže výstup trvá přibližně 7 hodin. Pokud někdo tempo nezvládá, spolu s účastníky jde výstupovou cestu dostatečný počet zkušených průvodců, takže je možnost se rozdělit. Je žádoucí, aby na vrchol došli úplně všichni, proto se neděje nic na sílu a jde se dle toho, jak kdo zvládá. 

Na cestu je dobré se kvalitně a teple obléci. Níže je vypsaný seznam výbavy. Nejlépe 2-3 vrstvy (termo prádlo a zimní/lyžařské/oteplováky, případně ještě jedna vrstva mezi tyto dvě) na nohy, velké trekové (nejlépe zateplené) boty, na vrchní část těla pak 4-5 vrstev (termo triko, druhé teplé triko nebo fleece, funkční mikina nebo funkční bunda a vrchní zimní bunda, či případně jiné podobné kombinace). Na hlavu zimní čepice, případně pod ní lehká lyžařská kukla a pořádné teplé zimní rukavice - klidně palčáky, případně rukavice dvoje. Někdo si do rukavic vkládá i zateplovací polštářky. 

Důvod je zřejmý - tempo je velmi pomalé (zadýchání je nežádoucí) - pohybem se člověk příliš nezahřeje a teplota může být cca -15 až -20 stupňů. Jelikož máte s sebou batoh, lze si vrstvy na cestu dolů odložit. Další výhoda přítomnosti průvodců je ta, že jim lze dát při výstupu váš batoh a tím si odlehčit. 

Se svítáním by mělo být dosaženo vrcholu nejvyšší hory Afriky. Po něm následuje sestup zpět dolů do základního tábora - Barafu Camp. Zde následuje cca 2-3 hodiny zasloužený relax a spánek ve stanech. Po něm oběd a odpolední sestup do jednoho ze dvou níže položených táborů. Očekává se, že se dojde do Mweka Campu ve výšce 3.100 mnm. Nicméně v případě velké skupinové únavy lze přenocovat o kemp výše - Millenium Camp. Poslední den následuje sestup lesním terénem až na cílovou bránu - Mweka Gate, kde následuje velká oslava, celkové zadostiučinění a první alkohol po týdnu stoprocentní abstinence :) 

Já osobně s vámi budu první dva dny v hotelu v Arushe, pojedu s vámi na startovní bránu a následně vás budu vyzvedávat a vítat u brány cílové. Důvod je ten, že při cestě vzhůru jsem stejně jako každý členem týmu a nemám žádnou další důležitou funkci a cestu jsem absolvoval už dvakrát. 

Cena:

2.650 USD na osobu. Ta zahrnuje: transfer z letiště JRO/ARK do Arusha do hotelu, 2 noci v hotelu formou B&B před výstupem, transfer ke startovací bráně, všechno, co se děje na kopci, po sestupu transfer zpět do Arusha, 1 noc v hotelu po sestupu opět formou B&B a transfer na letiště JRO, popřípadě letiště v Arusha (ARK). 

V ceně není:

Letenky Evropa - JRO/ARK - Evropa, útrata nad rámec B&B v Arusha před a po výstupu, osobní cestovní pojištění a dýška pro průvodce, nosiče a kuchaře. Právě dýška jsou zmíněnými složkami týmu vyžadovány - je to zdejší zvyk a součást odměny. Výše dýška činí cca 250 USD na osobu. Plat týmu se skládá z fixní odměny (ta je v základní ceně) a variabilní složky (tyto dýška). 

Pro závazně přihlášené účastníky udělám vždy skupinu na WhatsApp, kde budu postupně sdílet všechny důležité informace a kde bude samozřejmě možné diskutovat, pokládat otázky a řešit společné cesty, lety a tak podobně. V první půlce listopadu se všichni (buď najednou nebo na etapy) sejdeme nejlépe v Praze nebo po individuální domluvě. Záměrem tohoto setkání bude poznání se navzájem a také platba zálohy. Ta činí 550 USD na osobu v hotovosti v amerických dolarech. tyto peníze pak vezu do Tanzánie, kde je předám takto v hotovosti kolegovi jako jistinu. Na místě pak bude následovat doplatek 2.100 USD na osobu

Součet finančních nákladů na místě je tedy 2.650 + 250 = 2.900 USD na osobu.

Doporučená výbava dle předchozích zkušeností:

2x boty, oboje trekové, z nichž jedny zcela určitě vysoké kontníkové, teplé, goratex/nepromokavé, značky: Hanwag, Meindl, Lowa, etc. Boty určitě musí být prošlápnuté - Určitě !NE! fungl nové. 

1x tepláky nebo legíny (dámy) - funkční prádlo extra na spaní (a použít jej až na finální výstup)

2x termo - merino „punčocháče“

2x šusťáky/trekové kalhoty, z nichž jedny nebo ještě jedny teplé zimní/lyžařské na finální výstup

1x kraťasy (počasí na to být určitě může)

3x termo - merino termo triko na tělo (jedno nebo dvě z toho s dlouhým rukávem)

1x bavlněné triko (není nezbytně nutné)

2x mikina/svetr (jedno z toho fleece)

1x větrovka/softshell

1x péřovka (skladná/lehká)

1x pončo/pláštěnka

1x zimní bunda - na finální výstup

1-2x sluneční brýle

1-2x kšiltovka/čelenka/šátek

1-2 ručník (mikrovlákno)

1-2x zimní čepice (jedna tenčí, jedna ultrazimní)

1x tunel na krk nebo lyžařská kukla na finální výstup

Dostatek spodního prádla a funkčních termo - merino ponožek

1-2x tenké rukavice

1x zimní rukavice

1x trekové hůlky

1x krosna/batoh s bederním pásem (páni cca 30-35L, dámy do 30L stačí)

Vodotěsný obal na batoh - pláštěnka na batoh

Dobrý je vak na vodu do batohu (hydrovak)

1x čelovka s náhradními bateriemi

2x (a více) externí baterie na nabíjení elektroniky/gopro//mobilu - jedna aspoň 20.000mAh

Věci na osobní hygienu  

Vlhčené ubrousky na osobní hygienu (není sprcha)

Opalovací krém, balzám na rty

Špunty do uší

Osobní mikrolékárnička (náplasti na puchýře, atp.)

Léky, které používáte (ibalgin na bolest hlavy - ten funguje jen do určitý výšky, pak pomáhá Diluran/Diamox - na předpis)

2 x 35L a případně více - nepromokavý vak, do kterého si dáte všechny vaše věci, které nosiči nesou, zatímco se šlape

1x spacák s komfortem -30C. Ten se dá ale půjčit, pokud nemáte. V tom případě je dobré si koupit vložku do spacáku, ať jste „ve svým“, popřípadě místo vložky slabý letní cyklospacák je také možnost. 

Polštář - sice jsou k dispozici, ale jsou takové větší a docela tvrdé, takže nějaký malý svůj bude asi pohodlnější

Dostatek energy tyčinek, čokolády a dobré jsou i sladké gely - uvidíte jako sílu mají rychlý cukry

Sluchátka (drátová i bezdrátová) - hodně pomáhá psychice, když člověk je nucen jen koukat hodiny pod nohy, tak dlouhý podcast v offline režimu je velkým zpříjemněním

Za poplatek lze půjčit: spacák, gaitery (návleky na nohy), nepromokavé šusťáky

Na závěr: 

I když se to může zdát být náročné, český horolezec Radek Jaroš, se kterým jsem se o výstupu bavil a který si nechal Kilimanjaro na závěr své kariéry prohlásil s vtipem sobě vlastním, že výstup na Kilimanjaro je pro důchodce v pantoflích. 

I když tady píšu “na závěr”, úplný konec to ještě není. V den sestupu by měla navazovat malá BBQ párty na ubytování. Druhý den každý bude rád, že je rád a hlavně se pořádně a dlouze vyspí. Po celý den je pak možné relaxocat u bazénu nebo se projít po okolí, popřípadě vyrazit do centra města Arusha nebo na exkurzi na kávovou farmu. Tento den je také pro některé možná už odjezdový. Avšak ne pro všechny.

Už se stalo tradicí a samo se to rovnou nabízí - SAFARI, které budu osobně vést a fotit. Po obou předchozích výstupech se všichni následného safari účastnili.

Safari bude na 3 dny a 2 noci a projedeme 3 národní parky: Tarangire, Ngorongoro a Lake Manyara. Jde o tento balík s tím, že nezačínáme a nekončíme na Zanzibaru, ale už přímo v Arusha, tedy i ceny jsou mnohem příznivější. Auto je šestimístné a cena na osobu bude v rozmezí: cca 650 USD - cca 900 USD, v závislosti na jeho naplnění.

Po safari už celá akce končí úplně. Je tedy na vás, kam budete pokračovat, zda například ještě na Zanzibar na relax, či kamkoliv jinam nebo zpět domů. Vy, kteří se budete účastnit safari, zařiďte si letenku (kamkoliv) buďto z vnitrostátního letiště v Arusha (ARK) na Zanzibar nebo z Kilimanjaro (JRO) do destinace mimo Tanzánii. Čas odletu po safari musí být v pozdně odpoledních, podvečerních či večerních hodinách. Nejdříve cca v 16:00 z Arusha nebo cca 17:30 z JRO.